02 Haziran 2014
Bayram AYGÜN 
Isparta da Selanik Rüzgârı

         Geleneksel olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Lozan Mübadilleri Derneği’ nın üyeleri ve Başkanı Ömer Konuk organizasyonu ile Pita (Pide) günü daha düzenlendi. Güzel bir organize, yemyeşil bir mekânın seçilmesi Osmanlı’nın Selanik şehrini aratmadı.

         Isparta’nın Emre Mahallesi’nde oturan, mübadele döneminde Yunanistan’ın Selanik ve köylerinden zorla topraklarından getirilen mübadiller, Isparta Lozan Mübadilleri Derneği çatısı altında dört yıl önce toplanmışlardı.

         Selanik, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Vodina Sarışaban, Kavala, Drama, Serez, Langaza, Kılkış, Karaferye, Ağustos, Yenice-i Vardar, Vodina, Kozana, Kayalar, Kastorya, Kesriye, Gerebene, Nasliç Florina, Mitrovista yerleşim yerlerinden 1923 de kendi istekleri dışında Anadolu’nun bazı yerlerine, Isparta’ya gelmişlerdi.

         Mübadil torunları olan Emreliler, her yaştan oluşan müzik korosu kumuşlar. Dini ve klasik Türk müziği içeren parçalarla birlikte, Balkan esintisi taşıyan eseler seslendirildi. Özellikle akrabaları olan Büyük Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmeleri başka bir zenginlik ve kardeşlik duyguları verdi. Dedelerinin “Elveda ikinci Vatanım” diyerek terk ettirilmek zorunda bırakılanların ardından ikinci “Memleket” lerinin özlemini torunları da hasret giderdiler..

         Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ömer Konuk, şu anda Isparta sınırları içinde atalarının memleketine gelen Yunanistan’dan gelen bir grup Isparta Rum torununu da Pita etkinliklerine davet etmişler.

         Önceki vatanlarının ve şimdiki topraklarının özlemini, kıymetini her vesileyle dile getiren Emreliler, Rumca şarkıları da seslendirmeleri başka bir güzellikti.

         Sohbetlerine katıldığınızda aile büyüklerinin doğdukları kentleri, köyleri, mahalleleri, ibadet ettikleri kutsal mekânları ziyaret etme duygularını canlı tuttuklarını anlarsınız.

         Tarihimize ve kültürümüze ait önemli bilgiler edineceğiz. Mübadil olmak elbette güzel bir durum değildir. Zira kişinin doğduğu, yaşadığı coğrafyadan başka bir coğrafyaya göç ettirilmesi elbette acı bir olay. İşte bu tür etkinliklerle hem birinci vatanlarını, hem de dedelerinin özlemlerini gidermeleri toplum barışımız için başka bir güzellik.

         Aradan geçen doksan yıla rağmen mübadelenin öyküleri hâlâ hafızalardadır. Yaşananlar gerçektir ve acıdır. Topraklar el değiştirdikçe herkes kendi geldikleri topraklarına biraz daha yakın olmak ister. Gidemese de kültürel etkinliklerle (Pita (Pide) gibi) atalarını ve toprakların hasretini, anısını hatırlamak haklarıdır.
         Osmanlı Sultanı Murad Hüdavendigar döneminde bir kısmı Lala Şahin Bey tarafından Anadolu’dan, Konya, Karaman’dan 1373 de Drama ve Selanik bölgesine götürülmüşler.

         1924’e kadar dinlerini, kültürlerini, ellerinden geldiği kadar da ait oldukları Osmanlı toprağını unutmamışlar. Selanik ve bölgesinde, öz yapılarını bozmadan yerli halkla pek evlilikleri (istisnaların dışında) olmamış.

         Çalışkanlık görüntüleriyle, temiz giyim tarzları, diğer insanlarla düzgün ve samimi iletişimleriyle her zaman Emrelilere yani Selanik mübadillerine hep saygı duymuş, imrenmişimdir. Bu üstünlükleriyle Isparta halkı, Emrelilerin güzel davranışlarından olumlu yönde etkilenmiştir.Bayram AYGÜN-Haber32-2014-Isparta

         > 09 Haziran 2010 tarihinde gerçekleşen Türk Sanat Müziği Korosu Yıl Sonu Konseri düzenlenmiştir. M.Serkan GÜLLE'nin ŞEF'liğini yaptığı konser büyük ilgi topladı. Göstermiş oldukları performans için Türk Sanat Müziği Korosuna ve tüm misafirlerimize teşekkürlerimizi bir borç bilmekteyiz. Videolar için tıklayınız...

         > 20.03.2010 tarihinde kuruluş yıldönümü etkinlikler. Videolar için tıklayınız...

         > 09 Temmuz 2010 tarihinde Karadeniz gezisi ( Trabzon, Samsun, Bafra, Giresun, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Nevşehir, Konya, Niğde ve Yeşilburç, Uluağaç köyleri) olmak üzere 6 gün 7 gece düzenlenecektir. Katılmak isteyenlerin Derneğimize İsimlerini yazdırmalarını rica olunur.

         > 27.01.2010 tarihinde Türk Sanat Müziği Korosu kurulması için karar alınmıştır. Katılmak isteyenlerin derneğimize başvurmaları rica olunur. 09 Şubat 2010 Salı günü saat 19.00'da Koro çalışmalarına başlanacaktır.

         > 07 Ekim 2009 tarihinde derneğimiz tarafından gerçekleştirilen Aydın, İzmir, Çanakkale, Selaniğe Giriş, Ulu Önder Atatürk'ün Doğmuş olduğu ev, Kastorya, Krifço, Durumso, Surhulo, Gublar, Şirino ve Tostra köylerine düzenlemiş olduğumuz gezimiz 12 Ekim 2009 tarihinde planladığımız gibi bitmiştir. Videolar için tıklayınız...


> 06-12 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlemiş olduğumuz Yunanistan Grebene. Kastorya. Kavala gezisinde bizlere rehberlik eden Grebenede yaşayan hemşehrimiz Hayri ERBAY, Murat ULUER. kaptanlarımız İlhan Bey ve Murat beye göstermiş olduğu yakın ilgiye ve Bamtur'a böyle kişilerle çalışmalarından dolayı derneğimiz olarak müteşekkir olduk. Bamtur'a bundan sonraki Çalışmalarında Başarılar Dileriz.